Hoşgeldiniz ziyaretçi! [ Kayıt Ol | Giriş yap

 

GERDEK GECESİ,

  • İlan Tarihi: 01 Nisan 2013 20:39

Açıklama

GERDEK GECESİ,

Evliliğin ilk gecesine, yeni evlilerin ilk cinsel ilişki gecesine gerdek denir. Türkiye’de gerdek gecesinin en önemli ola-yı, gelinin kızlık zarının bozulması ve pek çok yörede kanlanan çarşafın kızın bekâretinin kanıtı olarak aile büyüklerine ve akrabalara gösterilmesidir. Bazı yabana toplumlarda da buna benzer gelenekler vardır.

Pek çok çift için bu gece, aile yaşamının en önemli günüdür. Eşler birbirlerine karşı bu ilk gecede cinsel düzeyde de sevecen ve anlayışlı olurlarsa, mutlu bir evlilik yaşamının temelini atmış olacaklardır.

Bu olayın bazen yanlış bilgiler nedeniyle fazla büyütülmesi veya bu konuda bilgi sahibi olmama, erkeği ve genç kızı heyecanlandırmakta, mutluluğu tatmak yerine çevresinin beklentilerinin ağırlığı altında ezilmektedir. Erkek erkekliğini, kız da bakireliğini kanıtlamak durumundadır. Erkekte, eğer daha önce cinsel deneyimi yoksa başaramama korkusu, kızda da cinsel ilişkiden aşın acı duyacağı korkusu yaygındır. Kırsal kesimde cinsel bilgi edinemeyen genç çifte düğün törenleri sırasında ayrı ayn cinsel bilgiler verilir. Toplumun çekirdeğini oluşturan aile yapısının korunması gereklidir. Ülkemizde boşanmalar son 10 yılda iki misli artmıştır. Boşanma nedeni olarak ileri sürülen şiddetli geçimsizlik gerçekte cinsel uyuşmazlıklara, sorunlara dayanmaktadır. Yapılan araştırmalar ülkemizde cinsel sorunların bilgi yetersizli-

ğinden kaynaklanmakta olduğunu vurgular niteliktedir. Tabii ki gençlere verilecek cinsel eğitimin hangi konulan kapsaması gerektiği, ne amaçla, nasıl ve kimler tarafından verileceği bir devlet politikası olmalıdır.

Ülkemiz çok hızlı toplumsal ve kültürel değişmeler içindedir. Film ve basın yayın organlarının kolay ulaşabildiği şehirlerde gençlerin cinsellik konularında daha fazla bilgi sahibi olduklarını görüyoruz.

Kırsal kesimde evlenen gençler, cinsellik ile ilgili en sağlıklı bilgiyi sağdıç ve yengeden almaktadır. Düğün gününe kadar ailesinden cinsellikle ilgili herhangi bir bilgi alamayan gence adeta düğün töreninin bir parçası olarak kısa ve öz bir cinsel eğitim verilir. Evlilikte cinselliğin normal olduğu vurgulanır. Yöresel geleneklere göre büyüklerin evlilik ile ilgili deneyim ve bilgileri gençlere anlatılır. Bu bilgileri damada sağdıç, geline yenge verir. Düğün töreni başlayınca sağdıç, damat veya babası veya damadın yakın kan akrabası olan evli bir erkek tarafından seçilir. Sağdıcın mutlu bir aile kurmuş ve ailesine bağlı olmasına özen gösterilir. Yenge ise, gelin veya annesi veya gelinin kan akrabası olan evli bir kadın tarafından seçilir. Yengenin de mutlu bir evlilik yapmış ve hoşgörülü olmasına özen gösterilir. Sağdıç, düğün boyunca damada, yenge de geline zaman zaman evlilik, gerdek gecesi ve cinsellikle ilgili bilgiler verirler.

Ülkemizdeki geleneğe göre ister şehirde ister köyde olsun gerdek gecesi en büyük rolü erkek üstlenir. Bekâretin bozulması fazla güç gerektirmez. Bu ilk birleşme şiddetli ve zoraki bir davranış olmamalı, her iki eşe doyum sağlamalıdır. Gerdek gecesinin izleri bütün bir evlilik veya yaşam boyu unutulmayacağından, eşler yanlış davranış veya gereksiz kına sözlerden kaçınmalıdırlar.

Erkek eşine şefkatli ve nazik davranmalı, heyecanıra sabırlı olmalıdır. Erkeğin saldırgan davranışı veya bekâreti şiddetle bozmaya kalkması, genç kızı cinsel ilişkiden soğutur ve bundan sürekli kaçmasına neden olur.

Cinsel deneyimsiz gençler için gerdei gecesi bazen çevresi tarafından stres haline getirilmektedir. Oysa gençler düğün hazırlıklarının son günleri zattn yorgun haldedirler, uykusuzdurlar, bilgi eksikliği nedeıiyle birtakım kuruntuları, endişe ve korkulan olabilir. Odaflun dışında ana, baba, akraba ve yakınların kızlık zarının bozulması haberini beklemesinin baskısı onları daha da zor durumlara sokabilir, ilk geceye böyle stresle giren çifte bu ilk <tnsel ilişkiden çok fazla şey beklenmemesinin uygun olacağı söylenmelidir. Heyecan ve aşırı yorgunluk gibi haller cinsel yaşamı etkiler. Bu nedenle ilk gece, genç kızın veya erkeğin ilişkiden kaçınması oldukça sık görülen bir durumdur. Eşler karşılıklı olarak birbirlerine anlayış göstermelidir. Bazı hallerde genç kız sıkılganlık ve heyecanla cinsel ilişkiden kaçabilir, eşi anlayışlı davranmalı ve zorla cinsel birleşmeye yönlendirmemelidir. Aynı şekilde bazen gereksiz, fazla alkol nedeniyle veya aşırı heyecandan erkeğin de bir girişimde bulunamaması olağandır. Bu gibi durumlarda genç kadın akıla olmâlı ve eşinin erkekliği ile ilgili gurur kırıcı davranış ve sözlerden kazınmalıdır.

Türkiye’de gerdek gecesinde diğer önemli bir konu da, cinsel birleşmeye rağmen kızdan kan gelmemesidir. Geçtiğimiz konularda vücut yapısını anlatırken kızlık zan ile ilgili bu konudaki detaylı bilgiyi vermiştim. Fakat burada tekrar belirtmekte fayda olabileceği kanısındayım. Bazı kızlık zarları fazla dar değildir veya elastikidir. Ve erkek organının rahatça girip çıkmasına rağmen yırtılma olmayabilir. Ülkemizde bazı yörelerde genelde bu konu fazla abartılmakta, yanlış değerlendirmeler yapılarak mahkemede sonuçlanan adli olaylar meydana gelmektedir. Kızlık zan ile ilgili bir tereddüt olduğunda kadın hastalıkları ve doğum uzmanına giderek kızlık zarı muayenesi yapmak uygun olur. Bu şekilde gerçek ortaya çıkar ve genç kız masumsa yaşam boyu çekeceği suçlamalardan kurtulmuş olur.

Cinsel deneyimsiz gençler için gerdek gecesi bazen çevresi tarafından stres haline getirilmektedir. Oysa gençler düğün hazırlıklarının son günleri zaten yorgun haldedirler, uykusuzdurlar, bilgi eksikliği nedeniyle birtakım kuruntuları, endişe ve korkulan olabilir. Odanın dışında ana, baba, akraba ve yakınların kızlık zarının bozulması haberini beklemesinin baskısı onları daha da zor durumlara sokabilir. İlk geceye böyle stresle giren çifte bu ilk cinsel ilişkiden çok fazla şey beklenmemesinin uygun olacağı söylenmelidir. Heyecan ve aşın yorgunluk gibi haller cinsel yaşamı etkiler. Bu nedenle ilk gece, genç kızın veya erkeğin ilişkiden kaçınması oldukça sık görülen bir durumdur. Eşler karşılıklı olarak birbirlerine anlayış göstermelidir. Bazı hallerde genç kız sıkılganlık ve heyecanla cinsel ilişkiden kaçabilir, eşi anlayışlı davranmalı ve zorla cinsel birleşmeye yönlendirmemelidir. Aynı şekilde bazen gereksiz, fazla alkol nedeniyle veya aşırı heyecandan erkeğin de bir girişimde bulunamaması olağandır. Bu gibi durumlarda genç kadın akıla olmâlı ve eşinin erkekliği ile ilgili gurur kırıcı davranış ve sözlerden kaçınmalıdır.

Türkiye’de gerdek gecesinde diğer önemli bir konu da, cinsel birleşmeye rağmen kızdan kan gelmemesidir. Geçtiğimiz konularda vücut yapısını anlatırken kızlık zarı ile ilgili bu konudaki detaylı bilgiyi vermiştim. Fakat burada tekrar belirtmekte fayda olabileceği kanısındayım. Bazı kızlık zarları fazla dar değildir veya elastikidir. Ve erkek organının rahatça girip çıkmasına rağmen yırtılma olmayabilir. Ülkemizde bazı yörelerde genelde bu konu fazla abartılmakta, yanlış değerlendirmeler yapılarak mahkemede sonuçlanan adli olaylar meydana gelmektedir. Kızlık zarı ile ilgili bir tereddüt olduğunda kadın hastalıkları ve doğum uzmanına giderek kızlık zan muayenesi yapmak uygun olur. Bu şekilde gerçek ortaya çıkar ve genç kız masumsa yaşam boyu çekeceği suçlamalardan kurtulmuş olur.

İlan ID: Yok

Sorun bildir

İsteğiniz işlenirken, lütfen bekleyin....

Bir Cevap Bırakın

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Popular ilanlar